falmis

 

Още новини


С грижа за общото в Бърдарски геран

Дървените пейки, намиращи се в парковото пространство по бул. „Ленин“ бяха освежени и подготвени за зимата с материали, дарени от Куна и Любо Исаеви. Грижливите стопани, чийто дом е един от най-добре поддържаните в селото, проявиха загриженост и...


Прочети докрай...



Нов дякон в Църквата ни

На 19 октомври в Католическата катедрала "Свети Павел от Кръста" в Русе бе ръкоположен за дякон Владислав Томич. На 20 октомври бе посрещнат в енорията в Бърдарски геран, където ще служи и помага на енорийския свещеник отец Койчо Димов. Помощта...


Прочети докрай...



Концерт на хор "Кантилене" - програма

Част І

Защото Бог заповяда на ангелите -       Германия/ псалм 91,11-12
                                                                       музика: Лоренц Майеихофер,2007

Възхвала на Бога с песен                -       Германия/ Адам...


Прочети докрай...



Програма за “Празничната седмица” в Бърдарски геран от 23.08 до 30.08.09 г.

Програма за летния лагер на тема:
“Нашето сърце е изпълнено с радост”

 

Неделя 23.08

10:00ч - Откриване

Св. Литургия; Въведение в ''Празничната седмица'' за жителите на Бърдарски геран, подготвена от сестрите бенедиктинки с тема ''Нашето сърце е...


Прочети докрай...



Пенсионерски клуб „Банат“ навърши 10 години

По инициатива на председателя на клуба Никола Мичев и с помощта на проф. Иван Калчев честването на годишнината се състоя на 1 октомври и премина при особеното внимание на г-н Гоце Георгиевски, зам.-посланик на Република Македония, който посети...


Прочети докрай...


Бърдарски геран - жив мост към българските общности зад граница

По силата на сключените договори за сътрудничество между общините Стар Бешенов (Румъния) и Бяла Слатина (България) бе нормално по вече създадания мост между Бърдарски геран и Стар Бешенов да тръгнат и представители на общинския център. Когато контактите бъдат подкрепени освен от кметовете на населените места - Георги Наков, кмет на Стар Бешенов, и Светлана Караджова, кмет на Бърдарски геран, но и от представителите в парламентите на двете държави - Николай Миркович (Румъния) и Красимир Богданов (България), тогава идеите няма как да не бъдат осъществени.

Идеята на училищното ръководство на Професионална гимназия „Н.Й. Вапцаров“ в град Бяла Слатина да търсят училище за побратимяване в съседна държава логично отведоха Иван Вутев, учител в гимназията и председател на общинската структура на ВМРО, до разговор със Светлана Караджова, кмет на Бърдарски геран, в търсене на съдействие и контакти с банатските българи в Румъния.

Начинанието залегна като една от разнообразните цели на организираното от централата на ВМРО посещение при българската общност в Банат, осъществено с личното участие на Красимир Богданов, зам.-кмет на Община Враца до скоро, а сега вече народен представител в българския парламент.

Пътуването успя да се осъществи от 21 до 23 ноември, съчетавайки многообразни задачи и можещо да се похвали в края си с успешни преговори и богати впечатления.

В делегацията влизаха Певческия състав и Танцов състав „Палкенче“, членове на читалищното настоятелство и енорийския свещеник отец Койчо Димов.

Светлана Караджова, кмет на селото, бе и представител от страна на Дружеството на банатските българи заедно с Александър Живков, зам-председател на дружеството, и Маринела Ангелова, секретар, които участваха в проведената в рамките на събитието среща на представители на дружествата на банатските българи в трите държави Румъния, България и Сърбия.

Делегацията на ВМРО бе водена от народния представител Красимир Богданов, заедно с водачите на структурите в Мездра -  Красимир Тодоров и Бяла Слатина - Иван Вутев.

Снимки - Виктория Пандурска

Учителите от ПАГ „Н.Й.Вапцаров“ имаха своята мисия по време на това пътуване – да проведат предварителни разговори за сключване на договорни отношения с лицея в Стар Бешенов. Срещата се състоя на 22 ноември и бе изключително плодотворна. От страна на Лицея участваха Станка Велчов, директор, и учителите по български език и история, а от страна ПАГ „Н.Й. Вапцаров“, заедно със зам.директора Бистра Тодорова участваха Иван Вутев и Борислав Борисов.

Снимка - Виктория Пандурска

Договорено бе гостуване на ученици от Лицея в Професионалната гимназия в Бяла Слатина от 26 април до 30 април за обмяна на опит и спортни срещи между футболните и волейболните отбори на училищата. На срещата да се подпише договор за партньорство и да се търсят пътища за реализиране на съвместни проекти в сферата на образованието.

Снимка - Виктория Пандурска

По идея на Красимир Богданов  делегацията ще бъде допълнена с деца от танцов състав „Палукенка“ от Стар Бешенов, които заедно с Танцов състав „Палкенче“ от Бърдарски геран да участват в Международния фолклорен фестивал „Врачанска пролет“, а после всички деца от Стар Бешенов да гостуват на Бърдарски геран като изнесат съвместен концерт с домакините.

Народният представител обеща на банатските българчета посещение в сградата на Народното събрание и важни обекти в София като финал на тяхното гостуване в България.

Това бе първата реална стъпка за търсене на контакти и бъдещи проекти от страна на училищата в Община Бяла Слатина към банатските българи в Румъния, като включвайки децата от Бърдарски геран, учещи в училищата в града, да бъде намерен не само мост към добри междуобщностни отношения, но и обогатяване на представата за „другия“, независимо дали той живее близо до нас или е на стотици километри разстояние. Какво ни свързва като българи, какво ни прави такива, какво ще ни помогне да оцелеем в неизвестното бъдеще – това са въпроси, на които тепърва ще търсят отговори младите хора на Бърдарски геран, на Община Бяла Слатина, заедно с техните приятели от Стар Бешенов, Румънски Банат.

Светлана Караджова

Copyright © 2008-2015 Бърдарски геран !EU Всички права запазени.